Overené čítanie pre všetkých, ktorí žijú aktívnym spôsobom života.

Kettlebell swing štýlom do (po)drepu

Kettlebel swing drep
j

Posledná aktualizácia 29.12.2021

Zhruba 9 min. čítania

Ktorý „kettlebell švih“ je ten správny? Ukážeme si, že existuje viac spôsobov, ako populárny „kettlebell swing“ (švih kettlebelom) odcvičiť riadne a správne. Napríklad v čoraz populárnejšom prevedení, štýlom „do (po)drepu“. Môžeš tak naplno využiť ďalšie skvelé benefity tohto klasického cviku s kettlebellom.

 

PRÍBEH O FITNES BOCIANOVI

 

Popravde, nepoužívam kettlebell príliš často, skôr ako občasné spestrenie tréningu. Cvičím si tak teda jedného dňa s kettlebellom a vtom ku mne príde mladík s lýtkami tenkými ako plameniak, a vraví:

„To cvičíš zle ten kettlebell swing, to nemôžeš ísť až do drepu! Môžem ti to ukázať?“

Blondiačik (tréner:) mohol mať okolo 25, vyzeral vcelku slušný a sympatický chalan, tak som mu podal svoj „kettlebell“ a s úsmevom opovedal: „Jasné, ukáž!“

Chalanisko si vyhrnul „kraťasy“, ktoré mu zakrývali stehná.

Opäť mi napadla analógia na dnešných „teenage rýchlotrénerov“, ktorí striehnu na svojich rozpačitých klientov. Bol presne ako bocian, ktorý v močarisku čaká na svoje žabky.

Pravda, bicepsy mal pekne vysekané. Pás útly ako feudálna dáma s korzetom – a nohy… tie si zabudol doma.

Pokiaľ človek necvičí cviky, ktoré sú totálne proti biomechanike pohybu – ako napríklad tlaky s činkou za hlavou, a neubližuje tým sebe, ani svojmu okoliu, je to všetko OK.

Ketllebell Swing – Lebo vraj takto je to správne…

 

Nastavil sa teda, našteloval zadok…

…a potom mi ukázal svoj cvik, ktorý sa bezpochyby naučil na nejakom „certifikovanom kettlebell kurze“, v jednom z tých moderných fitiek, kde majú v šatni aj úložňu na čivavy.

Mladík robil opakované trhavé pohyby, pripomínajúce párenie makaka, teda cvičenie s kettlebellom, ktoré sa tvári, že je tak strašne „Core“.

Niektorí ho dokážu doviesť do totálneho minimalistického (ne)pohybového extrému. Hádam si pri tak „náročnom“ cviku, občas, dokonca aj pospia z dlhej chvíle.

Niekedy, keď takého jedinca vidíš, rozmýšlaš, či nedostal záchvat a nepotrebuje prvú pomoc. (Úplne bez „srandy“.)

Ale každý moderný vyznávač kettlebellu ti povie, že to je to pravé – orechové, kettlebellové –, že inak sa to cvičiť nesmie!

„Takto je to správne,“ potvrdzuje mladý muž moje myšlienky a podáva mi späť kettlebell. S úsmevom dodáva: „Ty si to cvičil do drepu, z toho ťa budú bolieť nohy.“

Kettlebell swing do drepu

Kettlebell swing do drepu (polodrepu) je skvelý cvik, pri ktorom zapojíš celé telo!

Ok, nikto ti to predsa neberie… ale ja som cvičil presne to, čo som chcel: „Kettlebell švih do drepu“

 

Fakt1: Kettlebell švih do drepu (polodrepu) je skvelý cvik, pri ktorom zapojíš celé svoje telo – teda aj nohy!

Musíš si dať pozor na vyrovnaný chrbát a dodržať správnu techniku pohybu ako takého (krásne predvedené nájdeš na videu nižšie v článku).

Fakt2: Páči sa ti tvoje cvičenie „bez drepu“ či „s drepom“? Robí ti to dobre, resp. pomáha ti to? Pokojne tak cvič aj ďalej a nepočúvaj mudrlantov!

Pokiaľ človek necvičí cviky, ktoré sú totálne proti biomechanike pohybu – ako napríklad tlaky s činkou za hlavou, a neubližuje tým sebe, ani svojmu okoliu, je to všetko OK.

Kettlebell swing do drepu

 

Keď teda cvičíš švihy s kettlebellom (populárny kettlebell swing) a chceš niečo viac (v zmysle komplexnejšieho precvičenia) môžeš vyskúšať mierne (či aj hlbšie) drepy.

Áno, zvládneš o dosť menej opakovaní, ale odcvičíš aj nohy, ramená, ruky, chrbát… v podstate dorazíš celé telo.

Ja osobne chcem presne to. Milujem komplexné cviky. V každom tréningu chcem precvičiť celé telo, za pomoci čo najmenšieho množstva cvikov a sérií. Považujem to za extrémne účinnú formu cvičenia (ktorá je v zhode s mojimi cieľmi)

Na druhej strane, nebudem nikomu, kto to tak necvičí, rozprávať, že jeho tréning je zlý. Najmä, keď nie je!

Veľmi sa mi páči, v súčastnosti celkom populárna, fráza „kritické myslenie“!

​Príklad, že aj kettlebell swing (švih) do drepu je úplne OK

 

Uznávaný „Kettlebell Guru“, Taco Fleur, ktorý je  je certifikovaným profesionálnym inčtruktorom (a autorom populárnej knihy o cvičení s kettlebellom) jasne vysvetľuje, že „jediné správne cvičenie švihov“ je úplná hlúposť.[1]

Naozaj dávam do pozornosti pre všetkých, ktorí snáď pochybujú – ale najmä pre tých, ktorí sa chcú naučiť niečo nové:

Pre ozajstných priaznivcov Kettlebellu odporúčam aj celý jeho Youtube kanál: Cavemantraining

Cvičím presne tak, ako chcem!

 

Keď budem behať, neponúkaj mi jogging. Keď budem drepovať s ťažkou činkou na prsiach vpredu, neposielaj ma na prednožovanie na stroji. (Hoci, samostatne majú všetky uvedené aktivity svoj zmysel, o to teraz nejde.)

A hlavne si už konečne uvedom, že nemáš patent na rozum.

Ja ti tiež nebudem rozprávať, že tvoj BOOGIE WOOGIE švih s kettlebellom, je akurát smiešny cvik na sexi „prdelku“ pre tvoju frajerku.

P.S. Veľmi sa mi páči (v súčastnosti celkom populárna) fráza „kritické myslenie“!

Mnohým ešte stále chýba.

Zdroje

Mohlo by ťa tiež zaujímať…

Rozhovor: Tréner Ricci Gozner

Rozhovor: Tréner Ricci Gozner

Tréner a dlhoročný aktívny kulturista Ricci Gozner sa s nami podelil o svoje know-how pokiaľ ide o trénerstvo, cvičenie či stravu. Rozprávali sme sa aj o tom, ako schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu, či na čo si dať pri cvičení pozor.

Bolesť Kolien: 4 príčiny a ich riešenia

Bolesť Kolien: 4 príčiny a ich riešenia

Trápi ťa nepríjemná bolesť kolien? Ak bolesť kolena včas podchytíš, môžeš sa jej celkom rýchlo zbaviť. Nemusí ťa priviesť ani do ordinácie lekára, či nebodaj na chirurgický stôl!

Milujeme Citáty!

Chceš Nabombovaný Email?

Témy

Kategórie

Buď s nami na FB!

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException